WR-60SB-VF-N1
JAE Electronics, Inc.
WR-60SB-VF-N1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WR-60SB-VF-N1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WR-60SB-VF-N1
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN RECEPT 0.5MM 60POS SMD
(In US Dollars)
121 pcs
Data sheet
Series:WR
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tray
Number of Rows:2
Number of Positions:60
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:4mm, 5mm, 6mm
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.128" (3.25mm)
Features:Board Guide
Detailed Description:60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold