WPRT50AB-47RJB168
TT Electronics
WPRT50AB-47RJB168
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WPRT50AB-47RJB168 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WPRT50AB-47RJB168
Manufacturer TT Electronics
Description RES CHAS MNT 47 OHM 5% 50W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Size / Dimension:3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Series:WPRT
Resistance:47 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Rectangular Case
Other Names:985-1587
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:47 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor