WMS7130050P
Nuvoton Technology Corporation America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WMS7130050P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WMS7130050P
Manufacturer Nuvoton Technology Corporation America
Description IC POT DGTL 50K 32TAPS 8-DIP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):300 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:8-PDIP
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):80
Resistance (Ohms):50k
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Taps:32
Number of Circuits:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Interface:Up/Down (U/D, INC, CS)
Features:-
Detailed Description:Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-PDIP