WLD28-RP40
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WLD28-RP40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WLD28-RP40
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Cable Leads
Switch Function:On-Mom
Series:WL
Release Force:450gf
Pretravel:0.067" (1.7mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.219" (5.6mm)
Other Names:WLD28RP40
Operating Temperature:-10°C ~ 80°C
Operating Position:1.732" (44.0mm)
Operating Force:1700gf
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:15,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Sealed - Hermetically
Electrical Life:750,000 Cycles
Differential Travel:0.040" (1.0mm)
Current Rating:10A (AC), 6A (DC)