WKP101MCPQG0KR
Electro-Films (EFI) / Vishay
WKP101MCPQG0KR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WKP101MCPQG0KR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WKP101MCPQG0KR
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:760VAC
Tolerance:±20%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:Y5S
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:100pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc
Capacitance:100pF