VUO120-12NO1
IXYS Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VUO120-12NO1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VUO120-12NO1
Manufacturer IXYS Corporation
Description RECT BRIDGE 3PH 1200V V2-PACK
(In US Dollars)
6 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.59V @ 150A
Technology:Standard
Supplier Device Package:V2-PAK
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:V2-PAK
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Three Phase
Detailed Description:Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.2kV Chassis Mount V2-PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr:300µA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io):121A