VS-VSKS500/08PBF
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-VSKS500/08PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-VSKS500/08PBF
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description MODULE THYRISTOR 500A MAP BLOCK
(In US Dollars)
2 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3V
Structure:Single
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:VSVSKS50008PBF
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR Module 800V 785A Single Chassis Mount Module
Current - On State (It (RMS)) (Max):785A
Current - On State (It (AV)) (Max):500A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):14000A, 14658A
Current - Hold (Ih) (Max):600mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200mA