VS-VSKH91/12
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-VSKH91/12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-VSKH91/12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-VSKH91/12
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:1.2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5V
Structure:Series Connection - SCR/Diode
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:ADD-A-PAK (3 + 4)
Other Names:VSVSKH9112
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Detailed Description:SCR Module 1.2kV 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4)
Current - On State (It (RMS)) (Max):210A
Current - On State (It (AV)) (Max):95A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max):250mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150mA