VS-HFA30PB120HN3
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-HFA30PB120HN3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-HFA30PB120HN3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-HFA30PB120HN3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AC
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:4.1V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200V
Supplier Device Package:TO-247AC Modified
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101
Reverse Recovery Time (trr):170ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-2
Other Names:VSHFA30PB120HN3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:50 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 1200V 30A Through Hole TO-247AC Modified
Current - Reverse Leakage @ Vr:40µA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io):30A