VS-CPU6006LHN3
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-CPU6006LHN3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-CPU6006LHN3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-CPU6006LHN3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AD
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.75V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:TO-247AD
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®
Reverse Recovery Time (trr):42ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:VS-CPU6006LHN3GI
VS-CPU6006LHN3GITR
VS-CPU6006LHN3GITR-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:45 Weeks
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 30A Through Hole TO-247AD
Current - Reverse Leakage @ Vr:30µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):30A