VS-90SQ035
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-90SQ035
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-90SQ035 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-90SQ035
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE SCHOTTKY 35V 9A DO204AR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480mV @ 9A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):35V
Supplier Device Package:DO-204AR
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-204AR, Axial
Other Names:*90SQ035
90SQ035
VS-90SQ035-ND
VS90SQ035
VS90SQ035-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 35V 9A Through Hole DO-204AR
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.75mA @ 35V
Current - Average Rectified (Io):9A