VS-90SQ030TR
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
VS-90SQ030TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-90SQ030TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-90SQ030TR
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description DIODE SCHOTTKY 30V 9A DO204AR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:9A
Voltage - Breakdown:DO-204AR
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery = 200mA (Io)
Resistance @ If, F:-
Polarization:DO-204AR, Axial
Other Names:90SQ030TR
90SQ030TR-ND
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:VS-90SQ030TR
Expanded Description:Diode Schottky 30V 9A Through Hole DO-204AR
Diode Configuration:1.75mA @ 30V
Current - Reverse Leakage @ Vr:480mV @ 9A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30V
Capacitance @ Vr, F:-55°C ~ 150°C