VS-8EWS12SPBF
Vishay Precision Group
VS-8EWS12SPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-8EWS12SPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-8EWS12SPBF
Manufacturer Vishay
Description Diode Rectifier 1200V 8A Dpak
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2129 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:8A
Voltage - Breakdown:TO-252, (D-Pak)
Series:-
RoHS Status:Tube
Reverse Recovery Time (trr):Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Resistance @ If, F:-
Polarization:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:VS8EWS12SPBF
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:VS-8EWS12SPBF
Expanded Description:Diode Standard 1200V (1.2kV) 8A Surface Mount TO-252, (D-Pak)
Diode Configuration:50µA @ 1200V
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.1V @ 8A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):1200V (1.2kV)
Capacitance @ Vr, F:-55°C ~ 150°C