VS-6TQ045STRLPBF
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-6TQ045STRLPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-6TQ045STRLPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-6TQ045STRLPBF
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE SCHOTTKY 45V 6A D2PAK
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600mV @ 6A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:D2PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:VS-6TQ045STRLPBFCT
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 45V 6A Surface Mount D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr:800µA @ 45V
Current - Average Rectified (Io):6A
Capacitance @ Vr, F:400pF @ 5V, 1MHz