VS-50PF40
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-50PF40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-50PF40
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description DIODE GEN PURP 400V 50A DO203AB
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:50A
Voltage - Breakdown:DO-203AB (DO-5)
Series:-
RoHS Status:Bulk
Reverse Recovery Time (trr):Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Resistance @ If, F:-
Polarization:DO-203AB, DO-5, Stud
Other Names:VS50PF40
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Part Number:VS-50PF40
Expanded Description:Diode Standard 400V 50A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
Diode Configuration:-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.4V @ 125A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):400V
Capacitance @ Vr, F:-55°C ~ 180°C