VS-25CTQ040-N3
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-25CTQ040-N3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-25CTQ040-N3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-25CTQ040-N3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710mV @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Supplier Device Package:TO-220AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:VS25CTQ040N3
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 30A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.75mA @ 40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A