VS-20ETF10STRLPBF
Vishay Precision Group
VS-20ETF10STRLPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-20ETF10STRLPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-20ETF10STRLPBF
Manufacturer Vishay Semiconductor
Description Diode Fast Recovery Rectifier 1000V 20A 2-Pin TO-220AC Tube
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10721 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:20A
Voltage - Breakdown:TO-263AB (D²PAK)
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery = 200mA (Io)
Resistance @ If, F:-
Polarization:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:VS20ETF10STRLPBF
Operating Temperature - Junction:95ns
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Part Number:VS-20ETF10STRLPBF
Expanded Description:Diode Standard 1000V (1kV) 20A Surface Mount TO-263AB (D²PAK)
Diode Configuration:100µA @ 1000V
Description:DIODE INPUT 20A D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.31V @ 20A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):1000V (1kV)
Capacitance @ Vr, F:-40°C ~ 150°C