VS-16FL60S05
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
VS-16FL60S05
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-16FL60S05 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-16FL60S05
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:16A
Voltage - Breakdown:DO-203AA
Series:-
RoHS Status:Bulk
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery = 200mA (Io)
Resistance @ If, F:-
Polarization:DO-203AA, DO-4, Stud
Other Names:*16FL60S05
16FL60S05
16FL60S05-ND
Operating Temperature - Junction:500ns
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Part Number:VS-16FL60S05
Expanded Description:Diode Standard 600V 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA
Diode Configuration:50µA @ 600V
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.4V @ 16A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):600V
Capacitance @ Vr, F:-65°C ~ 150°C