VS-15ETH06-N3
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-15ETH06-N3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-15ETH06-N3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-15ETH06-N3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.2V @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:TO-220AC
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:FRED Pt®
Reverse Recovery Time (trr):51ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-2
Other Names:VS-15ETH06-N3GI
Operating Temperature - Junction:-60°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 15A Through Hole TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr:50µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):15A