VS-150KS30
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-150KS30
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-150KS30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-150KS30
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 300V 150A B42
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33V @ 471A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300V
Supplier Device Package:B-42
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:B-42
Other Names:*150KS30
150KS30
150KS30-ND
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 200°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 300V 150A Chassis, Stud Mount B-42
Current - Reverse Leakage @ Vr:35mA @ 300V
Current - Average Rectified (Io):150A