VS-150KS10
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-150KS10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-150KS10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-150KS10
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 100V 150A B42
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33V @ 471A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:B-42
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:B-42
Other Names:*150KS10
150KS10
150KS10-ND
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 200°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 100V 150A Chassis, Stud Mount B-42
Current - Reverse Leakage @ Vr:35mA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):150A