VS-11DQ06
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-11DQ06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-11DQ06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-11DQ06
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE SCHOTTKY 60V 1.1A DO204AL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:580mV @ 1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60V
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Other Names:*11DQ06
11DQ06
VS-11DQ06-ND
VS11DQ06
VS11DQ06-ND
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 60V 1.1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 60V
Current - Average Rectified (Io):1.1A