VS-10TQ040-N3
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
VS-10TQ040-N3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-10TQ040-N3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-10TQ040-N3
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO-220AC
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:10A
Voltage - Breakdown:TO-220AC
Series:-
RoHS Status:Tube
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery = 200mA (Io)
Resistance @ If, F:900pF @ 5V, 1MHz
Polarization:TO-220-2
Other Names:VS10TQ040N3
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Part Number:VS-10TQ040-N3
Expanded Description:Diode Schottky 40V 10A Through Hole TO-220AC
Diode Configuration:2mA @ 40V
Current - Reverse Leakage @ Vr:570mV @ 10A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40V
Capacitance @ Vr, F:-55°C ~ 175°C