VRP2-50E1A0G
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VRP2-50E1A0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VRP2-50E1A0G
Manufacturer Bel
Description DC DC CONVERTER 0.6-5V 250W
(In US Dollars)
48 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:0.6 ~ 5 V
Voltage - Input (Min):5V
Voltage - Input (Max):13.8V
Type:Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension:1.45" L x 0.74" W x 1.10" H (36.8mm x 18.9mm x 27.9mm)
Series:xRP2-50E1A0
Power (Watts):250W
Packaging:Tray
Package / Case:15-SIP Module
Other Names:VRP2-50E1A0
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency:86%
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5 V 50A 5V - 13.8V Input
Current - Output (Max):50A