VR1351520000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VR1351520000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VR1351520000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM
(In US Dollars)
2030 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:7-8mm
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:14-30 AWG
Voltage - UL:300V
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series:VR
Screw Size:M2
Positions Per Level:13
Plug Wire Entry:180°
Pitch:0.200" (5.08mm)
Packaging:Bulk
Other Names:VR13515200J0G
VR13515200J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:13
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.437" (11.10mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:-
Features:Mating Flange
Detailed Description:13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:10A