VQB75W-Q48-S3R3
CUI, Inc.
VQB75W-Q48-S3R3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VQB75W-Q48-S3R3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VQB75W-Q48-S3R3
Manufacturer CUI, Inc.
Description DC DC CONVERTER 3.3V 40W
(In US Dollars)
48 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Supplier Device Package:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series:VQB75W
Power (Watts):40W
Package / Case:Quarter Brick
Other Names:VQB75WQ48S3R3
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:82%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 12A 18V - 75V Input
Current - Output (Max):12A