VPR781U7R5E1A
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VPR781U7R5E1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VPR781U7R5E1A
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 780UF 7.5V RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:7.5V
Tolerance:-10%, +75%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Series:VPR
Ripple Current @ High Frequency:1.45A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):117 mOhm @ 10kHz
Detailed Description:780µF 7.5V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 117 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:780µF