VNP49N04FI-E
STMicroelectronics
VNP49N04FI-E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VNP49N04FI-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VNP49N04FI-E
Manufacturer STMicroelectronics
Description MOSFET POWER 42V 49A TO-220-3
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Voltage - Load:33V (Max)
Switch Type:General Purpose
Supplier Device Package:ISOWATT-220
Series:OMNIFET™, VIPower™
Rds On (Typ):40 mOhm (Max)
Ratio - Input:Output:1:1
Packaging:Tube
Package / Case:ISOWATT-220-3
Output Type:N-Channel
Output Configuration:Low Side
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:On/Off
Input Type:Non-Inverting
Features:Status Flag
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max):28A