VL-2020/HFN
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VL-2020/HFN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VL-2020/HFN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VL-2020/HFN |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | BATT LITH 3V 20MAH COIN 20.0MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.80 | $4.321 | $3.84 | $3.36 | ||
| 360 pcs | 720 pcs | 1080 pcs | 2520 pcs | ||
| $3.072 | $2.88 | $2.563 | $2.407 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 2.2g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 3V |
| Termination Style: | PC Pin (Horizontal Mount) |
| Standard Charge Time: | - |
| Standard Charge Current: | 1.5mA |
| Size / Dimension: | 0.79" Dia x 0.08" H (20.0mm x 2.0mm) |
| Shipping Info: | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Series: | VL2020 |
| Other Names: | P081 VL2020-1HF VL2020-1HFE VL2020HFN |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Discharge Rate: | 70µA |
| Detailed Description: | Coin, 20.0mm 3V Lithium Battery Rechargeable (Secondary) 20mAh |
| Capacity: | 20mAh |
| Battery Chemistry: | Lithium |
| Battery Cell Size: | Coin, 20.0mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VL-2020/HFN, use the request quote form to request VL-2020/HFN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VL-2020/HFN.The price and lead time for VL-2020/HFN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VL-2020/HFN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


