VJ1825Y105KXBAT
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ1825Y105KXBAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ1825Y105KXBAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ1825Y105KXBAT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | 1825 1 uF 100 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Chip Capacitor |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.422 | $1.284 | $1.158 | $1.133 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.086" (2.18mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) |
| Series: | VJ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1825 (4564 Metric) |
| Other Names: | 720-1833-2 VJ1825Y105KXBAT-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 1µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) |
| Capacitance: | 1µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ1825Y105KXBAT, use the request quote form to request VJ1825Y105KXBAT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ1825Y105KXBAT.The price and lead time for VJ1825Y105KXBAT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ1825Y105KXBAT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

