VJ1812Y105KXAAT
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ1812Y105KXAAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ1812Y105KXAAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ1812Y105KXAAT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | 1812 VJ 1uF Ceramic Multilayer Capacitor; 50 VDC; +150degC; X7R Dielec; +/-10% |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.841 | $0.759 | $0.685 | $0.67 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.086" (2.18mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | VJ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Other Names: | 720-1830-2 Q3140581A VJ1812Y105KXAAT-ND VJ1812Y105KXAAT00 VJ1812Y105KXATW1BC VJ1812Y105KXATW1BC-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 1µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) |
| Capacitance: | 1µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ1812Y105KXAAT, use the request quote form to request VJ1812Y105KXAAT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ1812Y105KXAAT.The price and lead time for VJ1812Y105KXAAT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ1812Y105KXAAT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

