VJ0805Y472KXACW1BC
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0805Y472KXACW1BC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0805Y472KXACW1BC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ0805Y472KXACW1BC |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.052 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.037" (0.95mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series: | VJ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names: | 0805B472K500BT 0805B472K500NT 2252 113 41472 225211341472 720-1605-2 BC1290TR BC1290TR-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 4700pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) |
| Capacitance: | 4700pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ0805Y472KXACW1BC, use the request quote form to request VJ0805Y472KXACW1BC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ0805Y472KXACW1BC.The price and lead time for VJ0805Y472KXACW1BC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ0805Y472KXACW1BC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
