VJ0805Y102KXACW1BC
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0805Y102KXACW1BC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0805Y102KXACW1BC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ0805Y102KXACW1BC |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | Multilayer Ceramic Capacitor, 1000 pF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric] |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.055 | $0.05 | $0.045 | $0.044 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.037" (0.95mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series: | VJ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names: | 720-1603-6 BC1284DKR BC1284DKR-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 1000pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) |
| Capacitance: | 1000pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ0805Y102KXACW1BC, use the request quote form to request VJ0805Y102KXACW1BC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ0805Y102KXACW1BC.The price and lead time for VJ0805Y102KXACW1BC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ0805Y102KXACW1BC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
