VJ0505D0R2VXPAJ
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0505D0R2VXPAJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0505D0R2VXPAJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ0505D0R2VXPAJ |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | CAP CER 0.2PF 250V C0G/NP0 0505 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.627 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 250V |
|---|---|
| Tolerance: | ±0.05pF |
| Thickness (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) |
| Series: | VJ QUAD HIFREQ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0505 (1313 Metric) |
| Other Names: | 720-1503-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | High Q, Low Loss |
| Detailed Description: | 0.2pF ±0.05pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric) |
| Capacitance: | 0.2pF |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ0505D0R2VXPAJ, use the request quote form to request VJ0505D0R2VXPAJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ0505D0R2VXPAJ.The price and lead time for VJ0505D0R2VXPAJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ0505D0R2VXPAJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


