VJ0402Y103JFXAC
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0402Y103JFXAC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0402Y103JFXAC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ0402Y103JFXAC |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.253 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 25V |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Thickness (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series: | VJ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 10000pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) |
| Capacitance: | 10000pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ0402Y103JFXAC, use the request quote form to request VJ0402Y103JFXAC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ0402Y103JFXAC.The price and lead time for VJ0402Y103JFXAC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ0402Y103JFXAC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
