VJ0402D6R2CXBAP
Electro-Films (EFI) / Vishay
VJ0402D6R2CXBAP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0402D6R2CXBAP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VJ0402D6R2CXBAP
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP CER 6.2PF 100V C0G/NP0 0402
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±0.25pF
Thickness (Max):0.024" (0.61mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss
Detailed Description:6.2pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Capacitance:6.2pF