VJ0402D0R7BLCAJ
Vishay / Vitramon
VJ0402D0R7BLCAJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0402D0R7BLCAJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VJ0402D0R7BLCAJ
Manufacturer Vishay Vitramon
Description CAP CER 0.7PF 200V C0G/NP0 0402
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:0.7pF
Thickness (Max):C0G, NP0
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Series:VJ HIFREQ
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:RF, Microwave, High Frequency
Ratings:-
Polarization:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:VJ0402D0R7BLCAJ
Lead Style:0.024" (0.61mm)
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss
Failure Rate:-
Expanded Description:0.7pF ±0.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1pF