VIPER53DIP-E
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VIPER53DIP-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VIPER53DIP-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VIPER53DIP-E |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 93kHz to 107kHz Tube 8-Pin PDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.079 | $1.877 | $1.693 | $1.656 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8.4 V ~ 19 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 11.5V |
| Voltage - Breakdown: | 620V |
| Topology: | Flyback |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | VIPER™ |
| Power (Watts): | 50W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Isolation: | Isolated |
| Other Names: | 497-6171-5 VIPER53DIPE |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TC) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency - Switching: | Up to 300kHz |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Short Circuit |
| Duty Cycle: | - |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 300kHz 8-DIP |
| Control Features: | EN, Frequency Control, Soft Start |
| Base Part Number: | VIPER53 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VIPER53DIP-E, use the request quote form to request VIPER53DIP-E pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VIPER53DIP-E.The price and lead time for VIPER53DIP-E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VIPER53DIP-E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

