VIPER-S2
RF Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VIPER-S2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VIPER-S2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VIPER-S2 |
|---|---|
| Manufacturer | RF Solutions |
| Description | REMOTE CONTROL SYSTEM FM 2CH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $114.38 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 30 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Sensitivity: | - |
| Power - Output: | 10mW |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Handheld, 2 Channel |
| Function: | Transmitter and Receiver, Set |
| Frequency: | 433.92MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter and Receiver, Set 433.92MHz Handheld, 2 Channel |
| Data Rate (Max): | - |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VIPER-S2, use the request quote form to request VIPER-S2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VIPER-S2.The price and lead time for VIPER-S2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VIPER-S2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


