VIM-878-DP-RC-S-HV
Varitronix International Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VIM-878-DP-RC-S-HV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VIM-878-DP-RC-S-HV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VIM-878-DP-RC-S-HV |
|---|---|
| Manufacturer | Varitronix International Ltd. |
| Description | LCD 8-CHAR 14-SEG 0.275" REFL HV |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.38 | $3.65 | $3.066 | $2.628 | $2.336 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $2.117 | $1.942 | $1.862 | $1.81 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.9 V ~ 7.7 V |
|---|---|
| Viewing Area: | 48.00mm L x 13.00mm W |
| Text Color: | - |
| Series: | VIM-878 |
| Outline L x W x H: | 52.00mm x 22.00mm x 2.80mm |
| Other Names: | 153-1114 VIM-878-V02 VIM878DPRCSHV |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Number of Characters: | 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Dot Size: | - |
| Display Type: | TN - Twisted Nematic |
| Display Mode: | Reflective |
| Display Format: | 8 x 1 |
| Detailed Description: | Character LCD Display Module Reflective 14-Segment TN - Twisted Nematic Without Backlight 52.00mm x 22.00mm x 2.80mm |
| Character Size: | 7.00mm H x 4.00mm W |
| Character Format: | 14-Segment |
| Backlight: | Without Backlight |
| Background Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VIM-878-DP-RC-S-HV, use the request quote form to request VIM-878-DP-RC-S-HV pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VIM-878-DP-RC-S-HV.The price and lead time for VIM-878-DP-RC-S-HV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VIM-878-DP-RC-S-HV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


