VIM-516-DP-RC-S-LV
Varitronix International Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VIM-516-DP-RC-S-LV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VIM-516-DP-RC-S-LV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VIM-516-DP-RC-S-LV |
|---|---|
| Manufacturer | Varitronix International Ltd. |
| Description | LCD 7SEG 5DIGIT REFL STD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $10.80 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 4.6 V |
|---|---|
| Viewing Area: | 52.20mm L x 18.00mm W |
| Text Color: | - |
| Series: | VIM-516 |
| Outline L x W x H: | 58.00mm x 30.00mm x 2.80mm |
| Other Names: | 153-1109 VIM 516-V03 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Number of Characters: | 5 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Dot Size: | - |
| Display Type: | TN - Twisted Nematic |
| Display Mode: | Reflective |
| Display Format: | 5 x 1 |
| Detailed Description: | Character LCD Display Module Reflective 7-Segment TN - Twisted Nematic Without Backlight 58.00mm x 30.00mm x 2.80mm |
| Character Size: | - |
| Character Format: | 7-Segment |
| Backlight: | Without Backlight |
| Background Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VIM-516-DP-RC-S-LV, use the request quote form to request VIM-516-DP-RC-S-LV pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VIM-516-DP-RC-S-LV.The price and lead time for VIM-516-DP-RC-S-LV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VIM-516-DP-RC-S-LV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


