VI-508-DP-FH-W
Varitronix International Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VI-508-DP-FH-W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VI-508-DP-FH-W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VI-508-DP-FH-W |
|---|---|
| Manufacturer | Varitronix International Ltd. |
| Description | LCD 7SEG 5DIG 0.4" TRANSFL WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.917 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3V |
|---|---|
| Viewing Area: | 45.72mm L x 17.78mm W |
| Text Color: | - |
| Series: | VI-508 |
| Outline L x W x H: | 50.80mm x 30.48mm x 2.80mm |
| Other Names: | 153-1106 VI 508-V04 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 80°C |
| Number of Characters: | 5 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Dot Size: | - |
| Display Type: | TN - Twisted Nematic |
| Display Mode: | Transflective |
| Display Format: | 5 x 1 |
| Detailed Description: | Character LCD Display Module Transflective 7-Segment TN - Twisted Nematic Without Backlight 50.80mm x 30.48mm x 2.80mm |
| Character Size: | 10.16mm H x 4.83mm W |
| Character Format: | 7-Segment |
| Backlight: | Without Backlight |
| Background Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VI-508-DP-FH-W, use the request quote form to request VI-508-DP-FH-W pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VI-508-DP-FH-W.The price and lead time for VI-508-DP-FH-W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VI-508-DP-FH-W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

