VI-20R-EX-F1
Vicor
VI-20R-EX-F1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VI-20R-EX-F1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VI-20R-EX-F1
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 7.5V 75W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:7.5V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):10V
Voltage - Input (Max):20V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Series:VI-200™
Power (Watts):75W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency:88%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 7.5V 10A 10V - 20V Input
Current - Output (Max):10A