VGS-250B-24
CUI, Inc.
VGS-250B-24
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VGS-250B-24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VGS-250B-24
Manufacturer CUI, Inc.
Description AC-DC 250 W 24 VDC SINGLE OUTPUT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 43 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Type:Enclosed
Size / Dimension:8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Series:VGS-250B
Power (Watts):252W
Other Names:102-4982
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Minimum Load Required:-
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Features:Adjustable Output
Efficiency:89%
Detailed Description:Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 10.5A 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Current - Output (Max):10.5A