VES150PS24
XP Power
VES150PS24
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VES150PS24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VES150PS24
Manufacturer XP Power
Description AC-DC EXTERNAL PSU, 150W, LEVEL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 124 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:6.66" L x 2.79" W x 1.56" H (169.2mm x 70.9mm x 39.6mm)
Series:VES150 (150W)
Region Utilized:International
Power (Watts):150W
Polarization:-
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Other Names:1470-4467
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:40 Weeks
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:24V 150W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):6.25A
Cord Length:47.2" (1.20m)