VEL36US180-EU-JA
XP Power
VEL36US180-EU-JA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VEL36US180-EU-JA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VEL36US180-EU-JA
Manufacturer XP Power
Description FIXED PLUG ADAPTER, 36W, OUTPUT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 180 pcs
Reference Price
Data sheet
Weight:0.324 lb (146.96g)
Voltage - Output:18V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:3.70" L x 1.38" W x 1.83" H (94.0mm x 35.0mm x 46.6mm)
Series:VEL36 (36W)
Region Utilized:Europe
Power (Watts):36W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Other Names:1470-3648
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:CEE 7/16
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:18V 36W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):2A
Cord Length:59" (1.50m)