VEL24US120-EU-JA
XP Power
VEL24US120-EU-JA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VEL24US120-EU-JA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VEL24US120-EU-JA
Manufacturer XP Power
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 550 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:0.188 lb (85.28g)
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:3.54" L x 1.34" W x 2.26" H (90.0mm x 34.0mm x 57.6mm)
Series:VEL24 (24W)
Region Utilized:Europe
Power (Watts):24W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Other Names:1470-3160
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:CEE 7/16
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:12V 24W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):2A
Cord Length:59" (1.50m)