VEL12US090-US-JA
XP Power
VEL12US090-US-JA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VEL12US090-US-JA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VEL12US090-US-JA
Manufacturer XP Power
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:0.19 lb (86.18g)
Voltage - Output:9V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.99" L x 1.16" W x 1.73" H (76.0mm x 29.5mm x 43.9mm)
Series:VEL12 (12W)
Region Utilized:North America
Power (Watts):12W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Other Names:1470-3112
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:NEMA 1-15P
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:9V 12W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):1.28A
Cord Length:59" (1.50m)