VE-B52-EU-S
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VE-B52-EU-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VE-B52-EU-S
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 15V 200W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):100V
Voltage - Input (Max):200V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Series:VE-200™
Power (Watts):200W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency:88%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 13.33A 100V - 200V Input
Current - Output (Max):13.33A