VE-21K-CX-F2
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VE-21K-CX-F2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VE-21K-CX-F2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 40V 75W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:40V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):21V
Voltage - Input (Max):32V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Series:VE-200™
Power (Watts):75W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency:90%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 40V 1.88A 21V - 32V Input
Current - Output (Max):1.88A